مقایسه میزان مصرف بویلرها

مقايسه ميزان مصرف گاز قبل و بعد از نصب بويلرهای چگالشی Wolf آلمان

1-    مقدمه
امروزه با توجه به افزايش روز افزون اهميت مسائل مربوط به كاهش مصارف انرژيهاي فسيلي به دليل محدود بودن منابع آنها، كاهش آلودگي هاي زيست محيطي و همچنين برنامه افزايش هزينه ي حامل هاي انرژي تا قيمت جهاني در كشور، اهميت استفاده از تجهيزات و ادوات مصرف كنندهي انرژي با راندمان بالا و داراي استانداردهاي جهاني بيشاز پيش نمايان مي گردد. از بخش هايي كه بيشترين ميزان مصارف انرژي در ميان تمام صنايع را به خود اختصاص داده است، بخش سرمايش و گرمايش و تهويه مطبوع ميباشد كه با استفاده از تجهيزات مدرن و كاهش مصارف انرژي در اين بخش ميتوان نيازهاي كارفرمايان در بخش كاهش هزينه هاي اجرايي و دوره بازگشت سرمايه، نيازهاي مصرف كنندگان در بخش هزينه هاي پرداختي قبوض و مهمتر از همه نياز ملي كشور در بخش كاهش مصارف انرژي هاي فسيلي برآورده خواهد شد.

در اين گزارش استفاده از بويلرهاي چگالشي در چند پروژه اجرا شده و تأثير آن بر مصرف گاز هريك از ساختمانها مورد بررسي قرار گرفته است.

2-    معرفي ساختمان
-    دبيرستان دخرانه شهيد باهنر
دبيرستان دخترانه شهيد باهنر تهران با حدود 5000 متر مربع زيربناي آموزشي در قالب 3 طبقه شامل 34 كلاس درسي ميباشد كه در بهمن ماه سال 1390 با همكاري سازمان نوسازي مدارس استان تهران، جهت نوسازي سيستم حرارت مركزي و كاهش مصارف و هزينه هاي پرداختي گاز تعداد 2 دستگاه پكيج چگالشي مركزي مدل Wolf-MGK-300-kW جهت تأمين نياز حرارتي گرمايش و آبگرم مجموعه انتخاب و جايگزين 3 دستگاه بويلر فولادي موجود در موتورخانه مجموعه شدند.
 در جدول شماره 1 ميزان مصرف گاز مدرسه در دوره ي يك ساله قبل و بعد از نصب بويلرهاي چگالشي  با توجه به قبض گاز موجود در سايت شركت ملي گاز به شماره اشتراك 003195995580 ارائه شده است.

j1

همانگونه كه در جدول مشخص است متوسط مصرف گاز در سال 1389 قبل از نصب سيستم چگالشي در حدود 53709 متر مكعب بوده كه اين مقدار در مقايسه با مدت زمان مشابه بعد از نصب بويلرهاي چگالشي با 22933 متر مكعب كاهش، مصرف گاز 30776 متر مكعب شده است. با توجه به اطلاعات موجود، مشاهده مي شود كه بهره برداري از بويلرهاي چگالشي موجب كاهش 43 درصدي مصرف گاز مجموعه شده است.

sh1

sh2

-    ساختمان اداري نيلي
ساختمان اداري نيلي با 3500 متر بنا واقع در خيابان سهروردي تهران كه در تاريخ 20/08/1389 موتورخانه سنتي ساختمان با بويلرهاي چگالشي جايگزين گرديد.

در جدول 2 ميزان مصرف گاز اين ساختمان در دوره ي يك ساله قبل و بعد از نصب بويلرهاي چگالشي  با توجه به قبض گاز موجود در سايت شركت ملي گاز به شماره اشتراك 3210491510 ارائه شده است.

j2

همانگونه كه در جدول مشخص است متوسط مصرف گاز در طول يك سال، قبل از نصب سيستم چگالشي در سال 1387 در حدود 33751 متر مكعب بوده كه اين مقدار در مقايسه با مدت زمان مشابه بعد از نصب بويلرهاي چگالشي در سال 1391 با 18747 متر مكعب كاهش، مصرف گاز 15004 متر مكعب شده است. با توجه به اطلاعات موجود، مشاهده مي شود كه بهره برداري از بويلرهاي چگالشي موجب كاهش 56 درصدي مصرف گاز مجموعه شده است.


 

 

-    ساختمان مسكوني تهران
ساختمان ويلايي مسكوني با 600 متر بنا واقع در محدوده ميدان ونك كه در تاريخ 10/11/1390 موتورخانه سنتي ساختمان با بويلرهاي چگالشي جايگزين گرديد. لازم به ذكر است شماره اشتراك قبض گاز اين ساختمان 030301007012508 مي‌باشد.

j3

همانگونه كه در جدول مشخص است متوسط مصرف گاز در طول دوره اي در حدود 1 سال، قبل از نصب سيستم چگالشي در حدود 18911 متر مكعب بوده كه اين مقدار در مقايسه با مدت زمان مشابه بعد از نصب بويلرهاي چگالشي با 8586 متر مكعب كاهش مصرف گاز 10325 متر مكعب شده است. با توجه به اطلاعات موجود، مشاهده مي شود كه بهره برداري از بويلرهاي چگالشي موجب كاهش 45 درصدي مصرف گاز مجموعه شده است.

 

3-    نتيجه گيري كلي
 سيستم هاي نوين حرارتي مركزي چگالشي علاوه بر آنكه موجب صرفه جويي بالاي 45 درصدي در مصرف گاز سالانه ساختمان و كاهش 25 درصدي مصرف برق اين تجهيزات خواهند شد، با كاهش سر و صدا و لرزش هاي متداول كاركرد بويلرهاي سنتي، آزاد سازي فضاي موتورخانه، رفع مشكلات دودكش و همچنين كاهش نيازمندي به تعمير و نگهداري ساليانه موتورخانه، افزايش رضايتمندي بهره برداران و كيفيت ساخت را موجب مي گردد.  اين در حالي است كه مطابق با طرح تحول اقتصادي، در صورت افزايش قيمت حامل هاي انرژي، زمان بازگشت سرمايه و شرايط سرمايه گزاري طرح به شدت بهبود يافته و استفاده از اين تكنولوژي در ساختمان به عنوان وجه متمايز كننده آن شناخته شده و منافع بيش از پيش كارفرماي محترم را تأمين خواهد نمود.

ارتباط با ما

تهران ، خيابان پاسداران، کوچه دشتستان سوم پلاک 10

پست الكترونيكی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن تماس: 91001540

https://mabnaco.net


footer map